Автор
Дмитренко Алла
кандидат історичних наук, доцент кафедри документознавства і музейної справи Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки.
Використання чорниць у щоденному й обрядовому харчуванні населення Правобережного Полісся: кашоподібні страви, узвари, киселі, настоянки
Анотація
У статті йдеться про ягоди чорниці в системі традиційного щоденного, святкового й обрядового харчування мешканців Правобережного Полісся та зміни, що відбулися в останні десятиліття. З’ясовано місце свіжих (сирих) чорниць у раціоні в період ягідного сезону; показано способи їх заготівлі на запас; висвітлено особливості приготування кашоподібних страв із сухих і свіжих чорниць та подано їхні локальні назви; розглянуто використання цих ягід для узварів, киселів і настоянок; визначено місце страв із чорниць у системі харчування в період постів та свят. Для ілюстрації основних положень статті наведено польові матеріали.
Ключові слова
Правобережне Полісся України, культурна спадщина, традиційна культура, збиральництво, ягоди, чорниці, щоденне, святкове й обрядове харчування, кашоподібні страви, узвар.
Джерела та література
- Архів Музею етнографії Волині та Полісся при Східноєвропейському національному університеті імені Лесі Українки. Ф. 8. Од. зб. 132.
- Кондратович О. Народний календар Волинського Полісся: від свята до свята. Луцьк : Во- линська обласна друкарня, 2009. 200 с.
- Курочкін О. В. Новорічні свята українців: традиції і сучасність. Київ : Наукова думка, 1978. 191 с.
- У здоровому харчуванні велике значення мають сезонні продукти. URL : http://archive.mistovechirne.in.ua/podii-i-faktu/3236-l-r. (Дата звернення 10.12.2018).
- Хамула. URL : https://www.volyn.com.ua/news/46851-khamula.html. (Дата звернення 10.12.2018).
- Хвас Ю. Народження дитини і традиційна родильна обрядовість у Любомльському і Шацькому районах. Збірник учнівських і студентських робіт конкурсу імені Гальшки Гулевичівни. Луцьк, 2003. С. 112–124.