Автор
Зборовський Анатолій
директор Ірпінського історико-краєзнавчого музею (Ірпінь Київської області, Україна)
Тема екології природного і культурного середовища
у творчості Максима Рильського
Анотація
Видатний український поет М. Рильський у своїй творчості порівнював збереження рідної мови, культури зі збереженням природи як середовища існування людини.
У статті висвітлено вплив середовища, у якому перебував у дитячі роки М. Рильський, на формування його особистості. Спілкування з видатними діячами української культури й українськими селянами, ознайомлення з українським фольклором, належна освіта і краса української природи – це ті чинники, які сприяли розвитку екологічного світогляду й поетичного таланту М. Рильського. Закладені в дитинстві моральні й естетичні принципи М. Рильський розвивав і в зрілі роки.
Природа, зокрема м. Ірпеня, де поет тривалий час володів дачею, надихала його. Захоплення М. Рильського риболовлею і полюванням було не стільки погонею за мисливськими і рибальськими трофеями, скільки спілкуванням із природою і джерелом натхнення для створення поетичних перлин.
Однак М. Рильському довелося пережити жахливі часи нищення українського етносу й української культури, тотального зросійщення; він також ледве не став жертвою сталінських масових репресій.
Під час деякої лібералізації комуністичного режиму громадський діяч і академік, за можливості, намагався вплинути на партійних вождів, зокрема на М. Хрущова, але безуспішно.
Проте він мав вплив на шанувальників української поезії. М. Рильський у таких віршах, як «Шипшина», «Мова» та інших закликав берегти мову, культуру і природу, наголошував на значенні народної творчості, звідки беруть витоки і література, і музика. Поліглот й ерудит, – М. Рильський, – знаходив у світовій літературі твори, співзвучні його морально-естетичним принципам, і перекладав їх для українського читацького загалу.
Актуальність гуманістичної поезії М. Рильського постійно посилюється і нині, протидіючи руйнівним тенденціям зростання екологічних проблем і дегуманізації людства, що вже набули планетарного масштабу.
У статті використано поезію і публіцистику М. Рильського та його переклад вірша Й.-В. фон Гете, а також спогади сина поета – Б. Рильського.
Ключові слова
Максим Рильський, українська поезія, екологія, природа, мова, культура.
Джерела та література
- Гете Й.-В. Природа і мистецтво / переклад М. Рильського. Рильський М. Зібрання творів: у 20 т. Київ : Наукова думка, 1985. Т. 11. С. 293.
- Мандрівник і риболов. Природа у творчості Володимира Свідзінського й Максима Рильського / упоряд. І. Андрусяк. Київ : Факт, 2003.
- Рильський Б. Мандрівка в молодість батька. Київ, 2004.
- Рильський М. Лірика. Київ : Київська правда, 2005.
- Рильський М. Чому я не їжджу на полювання. Рильський М. Зібрання творів : у 20 т. Київ : Наукова думка, 1988. Т. 18. С. 577–584.