Автор
Руда Тетяна
докторка філологічних наук, провідна наукова співробітниця відділу екранно-сценічних мистецтв та культурології Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України (Київ, Україна). ORCID ID: https://orcid.org/0000-0002-9055-9056
Максим Рильський і Олександр Білецький: особисті та творчі контакти
Анотація
Максима Рильського й Олександра Білецького пов’язували тривалі професійні й особисті взаємини, що сформувалися в повоєнний період, хоча знайомі вони були ще з 1930‑х років. Перебуваючи в Харкові, М. Рильський навідував родину Білецьких, у яких збиралися вчені, поети, митці. У М. Рильського й О. Білецького були спільні риси вдачі та вподобання (любов до музики, театру, всебічна обдарованість), спільні наукові інтереси, спрямовані, зокрема, на вивчення і популяризацію української літератури, введення української культури до світової. Обидва зробили значний внесок у розвиток українського театру: О. Білецький – один з організаторів Театру юного глядача у Харкові (1921), написав для нього три п’єси, був членом театральних художніх рад; М. Рильський багато років завідував літературною частиною Київського театру опери та балету ім. Т. Г. Шевченка, перекладав і редагував лібрето світової оперної класики. Вони започаткували або відновили деякі наукові напрями в літературознавстві, фольклористиці та етнології; ініціювали розгортання славістичних і порівняльних досліджень. О. Білецький заклав основи вивчення в Україні античних і зарубіжних літератур, а М. Рильський написав низку цінних праць із перекладознавства, фольклористики, поетики.
Вони завжди самовіддано працювали, навіть в умовах евакуації. Обидва підпали під репресії у 1930‑х, М. Рильський – ще і в 1947 році; потужний ідеологічний тиск певною мірою негативно позначився на їхній творчості. Керуючи академічними інститутами, виявилися прекрасними організаторами науки, створили наукові школи, сформулювали ідеї, розвинуті пізніше учнями й послідовниками (Г. Вервес, Л. Новиченко, Ю. Булаховська та ін.). Збереглася частина листування цих видатних особистостей, у якому вони обговорювали як наукові питання, так і побутові справи. Контакти М. Рильського й О. Білецького становлять інтерес для дослідників їхнього життя і творчості, а також для істориків науки, що допомагає відтворити духовну атмосферу того складного періоду.
Ключові слова
Максим Рильський, Олександр Білецький, літературознавство, фольклористика, славістика, театр.
Джерела та література
- Бажинов І. Російська література. Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України. 1926–2001. Сторінки історії. Київ : Наукова думка, 2003. С. 354–374.
- Білецький А. Що збереглося в пам’яті. Про Олександра Білецького :спогади, статті. Київ : Радянський письменник, 1984. С. 284–298.
- Білецький О. Творчість Максима Рильського. Білецький О. Зібрання праць: у 5 т. Київ : Наукова думка, 1966. Т. 3. С. 163–204.
- НовиченкоЛ. Поетичний світ Максима Рильського (1941–1964). Київ : Інтел, 1993. 271 с.
- Рильський М. Від давнини до сучасності. Про Олександра Білецького :спогади, статті. Київ : Радянський письменник, 1984. С. 81–85.
- Руда Т. Неопубліковані листи О. І. Білецького до М. Т. Рильського. Слов’янський світ. 2019. Вип. 18. С. 208–219.