Повернутись до журналу

Stand with Ukraine: українці Кароліни

Читати публікаціюЧитати публікаціюЗавантажити публікацію
Автори публікації:
Бондаренко Галина
Стор.:
43–50
УДК:
394:745/749](735.6+735.7=161.2)
DOI:
https://doi.org/10.15407/mue2023.22.043
Бібліографічний опис:
Бондаренко, Г. (2023) Stand with Ukraine: українці Кароліни. Матеріали до української етнології, 22 (25), 43–50.
Надійшла:
02.12.2023
Рекомендована до друку:
14.12.2023

Автор

Бондаренко Галина

кандидатка історичних наук, провідна наукова співробітниця відділу «Український етнологічний центр» Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України (Київ, Україна).

ORCID ID: https://orcid.org/0000-0003-3448-494X

 

Stand with Ukraine: українці Кароліни

 

Анотація

У розвідці йдеться про діяльність українців Північної та Південної Кароліни, пов’язану зі збереженням української культурної спадщини та підтримкою України у воєнний час. Українська спільнота обох штатів нараховує понад 10 тисяч осіб і складається переважно з мігрантів, що переїхали до США з початку 2000-х років. Після повномасштабного вторгнення росії в Україну ця кількість суттєво зросла. У багатьох містах діють громадські організації, що об’єднують та заохочують культурну діяльність українського населення краю. Серед них найбільш відомими є Українська асоціація Північної Кароліни (організатор – Олег Воловина, зареєстрована у 2005 р.) та «Українці Кароліни» (організаторка – Олена Козлова-Пейтс, створена у 2014 р., зареєстрована у 2022 р.) Організації є некомерційними і ставлять за мету популяризацію національної культури, збереження народних традицій і мистецтва, збирання та надання гуманітарної допомоги українцям, що постраждали внаслідок воєнних дій, родинам загиблих героїв, воїнам ЗСУ та пораненим. За цей час проведено сотні благодійних вечорів, зустрічей, виставок, концертів, кошти з яких (сотні тисяч доларів) були залучені на потреби цивільного населення та військових в Україні.

Проаналізовано маркери ідентичності українців Кароліни, до яких належать відзначення українських державних, релігійних та календарних свят, кулінарні традиції, уміння, пов’язані з народним декоративно-прикладним мистецтвом (петриківський розпис, писанкарство, вишивання). Володіння українською мовою залишається одним із головних ідентифікаційних чинників. Сторінки українських громадських організацій у мережі «Фейсбук» передбачають використання лише української та англійської мов. Сучасними формами трансляції етнокультурної спадщини в українському середовищі та залучення до неї американських громадян іншого етнічного походження є різноманітні свята й фестивалі (День вишиванки, свято Купала, День Незалежності та ін.), проведення вечірок української кухні, майстер-класів з писанкарства, петриківського розпису, виготовлення ляльки-мотанки, плетення вінків. За межами Кароліни добре знана творчість майстрині петриківського розпису Олени Зінчук; як самостійні митці в цьому жанрі працюють також її учениці (Анна Сабатіні). Учасники мистецьких українських акцій мають змогу ознайомитися з колекцією аутентичного українського одягу, рушників із різних регіонів України, збережених у приватних колекціях Наталії Томасян та Лесі Зінчук. До благодійних акцій української громади долучаються також професійні митці: кінорежисери, співаки, музиканти, танцюристи (як місцеві так і ті, що приїхали з України). У 2022 році в м. Шарлотт відбулися покази фільмів Ірини Цілик, Наталі Ворожбит, концерти Олега Скрипки, гурту «ДахаБраха», американського піаніста Тараса Філенка з вечорами української барокової музики. Українську музику тут виконували співачки Брія Блессінг та Олена Павлова. У малих містах Північної та Південної Кароліни влітку гастролював кобзар Юрій Фединський, американець українського походження родом з м. Ролі (Raleight), що вже тривалий час проживає в с. Крячківка на Полтавщині і проводить там щороку кобзарський фестиваль. У 2022 році був створений музичний гурт «Red kalyna», об’єднуючи і в назві, і в складі учасників українців та американців, який виступає майже на всіх українських благодійних заходах. Безпрецедентний опір українського народу російським окупантам, мужність та відвага українських воїнів привернули увагу американського суспільства, простих громадян до України. Цьому сприяє також діяльність українських громад Кароліни, голос яких і присутність в американському соціумі нарешті став помітним.

 

Ключові слова

діаспора, маркери ідентичності, традиції, громадські організації.

 

Джерела та література

  1. Жужа К. Подорожуємо світом. У США дружіть зі студентами і автомобілістами. ye.ua. 19 серпня 2017. URL : https://ye.ua/podorozhi/31742_Podorozhuyemo_svitom_U_SShA_druzhit_zi_studentami_i_avtomobilistami.html.
  2. Kyleigh, P. «Little bit of heaven»: Ukrainian cultural center opens in Raleigh. 13 September, 2023. URL : https://spectrumlocalnews.com/nc/charlotte/news/2023/09/13/-little-bit-of-heaven---ukrainian-cultural-center-opens-in-raleigh.
  3. Ukrainians in the Carolinas. URL : https://www.ukrainiansinthecarolinas.org/#:~:text=Who%20are%20Ukrainians%20in%20the,ever%20since%20Russia%20invaded%20Ukraine.
  4. Ukrainians in the Carolinas Українці Кароліни. Facebook URL  https://www.facebook.com/groups/9371559796497/search/?q=%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9%20%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4&locale=uk_UA.
  5. Voloshyna I. Petrykivka Painting: the Questions of Politics, Authenticity and Identity in Modern Ukraine. Masters’ Thesis. University of North Carolina at Chapel Hill Graduate School. 2019. URL : https://cdr.lib.unc.edu/concern/dissertations/pk02cg49c.
  6. Vykhovanets N. Lorenz A. The Ukrainian Immigrant Experience in South Carolina. University of South Carolina Upstate Student Research Journal, 2022, vol. 15, article 11. URL : https://scholarcommons.sc.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1027&context=uscusrj.
  7. Wolowyna O. Atlas of Ukrainians in the United States: Demographic and Socio-economic Characteristics. New York, 2019. 264 p.
© ІМФЕ