Автор
Балушок Василь
кандидат історичних наук, старший науковий співробітник відділу «Український етнологічний центр» Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України (Київ, Україна).
ORCID ID: https://orcid.org/0000-0003-1362-8270
Адаптація центральноукраїнського села до пострадянських умов
(на прикладі сіл Дмитрівка та Потапці Київської і Черкаської областей)
Анотація
Український народ завжди характеризувався підприємливістю та ініціативністю. Проте запроваджена в СРСР радянською комуністичною владою колгоспна система завдала працьовитому українському селянству страшного удару, від якого воно стало оговтуватися лише тепер. Після відновлення Україною незалежності дуже довго традиційна підприємливість та ініціативність мешканців українських сіл не проявлялася: у 1990‑х завмер, не відродившись, фермерський рух, селяни продовжували чіплятися за вже фактично мертві колгоспи та радгоспи. І ось на другому десятку модерної незалежності ситуація неочікувано (проте чим далі, тим швидше) стала докорінно змінюватися.
У статті, написаній на зібраному в 2022–2023 роках польовому матеріалі та проаналізованому відповідно до настанов неоеволюціоністів (Маршал Салінс, Сергій Арутюнов та ін.) стосовно адаптивності культури, розглянуто два випадки принаймні початку відродження українського села. Це здійснено на прикладі великого прикиївського с. Дмитрівка й віддаленого на 100 км невеликого с. Потапці на Черкащині. Навіть ці два випадки демонструють, що село справді оговтується від радянщини, з її руйнівною колгоспною системою. У першому випадку (с. Дмитрівка) ми бачимо перетворення села на фактично прикиївське містечко, хоч і без відповідного статусу. Мешканці практично перестали займатися селянською працею, будучи зайнятими на підприємствах, у малому бізнесі та в установах Києва й с. Дмитрівка. Лише частина з них мають невеликі городи та присадибне господарство, тому селянами їх уже назвати не можна. У випадку з Потапцями село повністю зберігається як таке. Земельні паї жителі здають в оренду двом фермерам, а також обробляють великі городи й ведуть доволі значне присадибне господарство. Корів уже майже не тримають, віддаючи перевагу домашній птиці, кролівництву та бджільництву. На випуску молочної продукції спеціалізуються два фермерські господарства в сусідніх селах – Пії і Черниші. У Дмитрівці ж, що є центром ОТГ, завдяки сільському голові Тарасові Дідичу, вдалося зберегти, реформувати й розвинути більшість служб та інституцій, що діяли ще з радянських часів (школа, Будинок культури, медичний заклад тощо). Практично нічого з цього не вціліло в Потапцях. Незважаючи на це, село відроджується, у ньому відновлюються, хоч уже й на новій основі, споконвічні українські сільські практики (сільське присадибне господарство, бджільництво, риборозведення, зрештою, фермерство та ін.). Цьому сприяє загальний підйом життєвого рівня населення в країні й поширення різноманітної господарської та побутової техніки, автотранспорту, інформаційних технологій. У село повертаються мешканці. Це насамперед вихідці з нього, що залишають дорослим дітям у Києві та Черкасах квартири й перебираються в Потапці. За ними тягнуться також їхні родичі, часто й діти. Навіть війна, розпочата російськими нащадками творців колгоспно-радянської системи, не може зупинити цього процесу. Ініціативне та працьовите українське селянство, з його підприємливістю, відроджується.
Ключові слова
село, селяни, присадибне господарство, городи, бізнес, фермерство.
Джерела та література
- Арутюнов С. А. Адаптивное значение культурного полиморфизма. Этнографическое обозрение. 1993. № 4. С. 41–56.
- Дмитрівська сільська рада. URL : https://dtg.rada.arhiv.org.ua/kerivnictvo-15-40-03-09-03-2016/ (дата звернення 03.01.2023).
- Дмитрівська територіальна громада. Київська область. URL : https://dtg.gov.ua/ (дата звернення 03.01.2023).
- Коляструк О. Історія повсякденності в сучасній українській історіографії. Україна ХХ ст.: культура, ідеологія, політика. Київ : Ін‑т історії НАН України. 2012. Вип. 17. С. 5–9.
- Литвинчук Н. Господарський простір українсько-російського порубіжжя в реаліях повномасштабної війни. Народна творчість та етнологія. 2023. № 3. С. 35–42. DOI : https://doi.org/10.15407/nte2023.03.035.
- Повсякдення ранньомодерної України. Історичні студії : в 2 т. Т. 2. Світ речей і повсякденних уявлень / голов. ред. В. Смолій. Київ : Ін-т Історії України НАН України, 2013. 357 с.
7 Семчик В. І. Селянство. Юридична енциклопедія : у 6 т. / редкол.: Ю. С. Шемшученко (голова редкол.) та ін. Київ : Укр. енциклопедія, 2003. Т. 5 : П–С. URL : https://leksika.com.ua/11090324/legal/selyanstvo (дата звернення: 02.01.2023).
- Фермерське господарство «ЛЕЩЕНКО». URL : https://youcontrol.com.ua/catalog/company_details/23238715/ (дата звернення 05.01.2023).
- Чернишівські сири. Приватна сироварня. URL : https://www.facebook.com/chernyshivskicyry/ (дата звернення 03.01.2023).
- Sahlins M. D. Evolution: specific and general. Anthropological Theory: A Sourcebook. R. A. Manners, D. Kaplan Editors. New Brunswick & Lindon, 2009. Р. 229–241.